Letter to the faculty in the Czech Republic upon admission to the university

Time to read: 2 minutes

Letter to the Czech faculty

Sample letter to the faculty in the Czech Republic upon admission university.

Sample e-mail to the student department of the faculty with a request to provide information about the certificate of the Czech language, the interní evaluace procedure, as well as the possibility of online entrance exams. If such information is not available on the website of the faculty in the Czech Republic. Letter to the faculty in the Czech Republic.

Dobrý den,

bohužel, jsem nenašel(a) na webových stránkách vaší fakulty informaci ohledně možnosti interní evaluace (posouzení zahraničního vzdělání) a konaní přijímajících zkoušek on-line.

Mohl(a) bych Vás poprosit o sdělení informaci, zda provádíte posouzení zahraničního vzdělání na Fakultě (name of the Czech faculty) a zda budou organizováni přijímající zkoušky online pro zájemce, kteří teď kvůli opatřením proti coronaviru, bohužel, nemůžou se fyzicky dostat do ČR.

Sdělte mi prosím, jaké certifikáty o znalosti českého jazyka přijímáte při vstupu na vaši fakultu.

O sobě – momentálně se nacházím v zahraničí, český jazyk studují on-line na jazykových kurzech, které probíhají z Prahy a mám velký zájem o studium na vaší Fakultě.

Předem moc děkuji za pochopení a odpověď.

S pozdravem… (name, surname in Latin)

Please note that your e-mail name matches your real name, use it in official documents and contacts. This will simplify and speed up your communication with the Czech university.

Scholarships in Czech Republic for international students

Work permit in the Czech Republic for a student

See also  Useful websites for a student in the Czech Republic online training

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *